Такелажні блоки (підйомні)
Такелажні блоки для підйому та переміщення вантажів
Організований процес підйому та переміщення вантажів у межах робочих майданчиків передбачає застосування спеціальних пристроїв. До них відносяться і такелажні блоки, що є важливим елементом спеціалізованого обладнання, і являють собою складний збірний вузол з декількох елементів.
Різні за конструкцією і зовнішнім виглядом підйомні блоки складаються з різних функціональних елементів і відрізняються функціоналом. Корпус оснащується нагелем і шківами, щоками та в окремих випадках вертлюгом або іншими елементами кріплення, що необхідні для фіксації вузла в зборці до вантажопідйомних механізмів.
Різноманітність видів обумовлено цільовим застосуванням і завданнями, що виконуються в ході здійснення виробничих процесів. Основним призначенням таких пристроїв є забезпечення допоміжного процесу та закріплення тросів або канатів, ланцюгів для переміщення, підйому та опускання вантажів.
Види блоків такелажних: основні відмінності різних типів
Будучи основою більшості промислових підйомних пристроїв та обладнання такелажні блоки випускаються у великій різноманітності. Різні види відрізняються матеріалом виготовлення, конструкційними особливостями, виконуваним функціоналом і до найпопулярніших відносяться такі:
- одно- та двошківні. Кількість шківів залежить від складності такелажних робіт, чим більше, тим оптимальніше здійснюється розподіл навантаження на весь блок;
- з вертлюгом або без. Наявність вертлюга необхідна при роботах, пов'язаних із потребою у зміні позиції чи напрямку руху вже закріпленого вантажу.
Універсальні одинарні блоки призначені для простого обладнання та проведення базових такелажних робіт на постійній основі. Вироби подвійного типу вибираються у разі роботи зі складними схемами такелажу, що задіяні на підприємстві або в робочій зоні, поєднуючи в собі характеристики надійності, якості та доступної вартості.
Допустимий ступінь навантаження на виріб визначається матеріалом виготовлення найбільш затребуваними залишаються сталеві вироби. У ході виробництва блоків використовується і нержавіюча сталь, що не піддається корозійним процесам, такі види продукції не потребують додаткового захисту.
Застосування такелажних блоків
Використовуються такі вироби з метою підвищення продуктивності праці при такелажних роботах та скорочення часу, необхідного на окремі процеси. Двох, багато- чи одношківний блок дозволяє оперативно здійснити підйом вантажу, з урахуванням граничної висоти або його переміщення.
Блоки такелажні активно використовуються на будівельних та монтажних майданчиках, у транспортній сфері та у складському господарстві. Окремі види для тросів, канатів та ланцюгів підбираються в залежності від граничного навантаження, необхідності зміни напрямку руху вантажу, забезпечення фіксації.