Дискові пилки
Дискові пили: зручний розпил різних матеріалів
При виготовленні столярних виробів, меблів, ремонті, будівництві широко використовуються електричні дискові пилки. Адже не дарма циркулярки входять до трійки найпопулярніших різальних електроінструментів у багатьох виробничих сферах та домашньому господарстві. Спочатку такий інструмент випускався для розпилу дерев'яних листів, наприклад, ламінату, деревинно-стружкових та OSB плит, фанери. Однак згодом його стали використовувати для розпилювання кольорових металів, пластику, оргскла, плитки і навіть каменю, бетону. Процес різання здійснюється за рахунок обертання на певних обертах диска із зубами. Дискова пилка дозволяє робити точний і акуратний різ за будь-яким м'яким металом. Завдяки оснащенню інструменту напрямною та метричною шкалою можна виконувати розпил як по прямій, вздовж і впоперек, так і під необхідним кутом. За рахунок таких чудових експлуатаційних параметрів циркулярки користуються великою затребуваністю:
- на деревообробних підприємствах;
- у столярних та меблевих фірмах;
- у домашніх майстернях при виготовленні та ремонті різноманітних предметів домашнього вжитку, наприклад, меблів, дверей, вікон;
- під час зведення різних об'єктів з дерева, листового металу.
Влаштування та принцип роботи ручної циркулярки
У стандартному виконанні дискові пилки своєю конструкцією мало чим відрізняються від іншого різального електроінструменту. Основним їх елементом є дискове коло із зубами різного діаметра. Він жорстко та надійно закріплений на шпинделі електродвигуна. При включенні двигун створює необхідний виконання процесу різання крутний момент, що передається на пильний диск.
Для зручного та легкого переміщення циркулярки по листовому матеріалу передбачена спеціальна підошва, що щільно прилягає до листа. Вона дозволяє інструменту ковзати по поверхні заготовки.
Комфортна робота з дисковою пилкою забезпечується завдяки наявності однієї або двох ручок залежно від моделі. За допомогою рукоятки можна не тільки зручно тримати інструмент, але і переміщати, направляти по поверхні листового матеріалу, що розкраюється.
Безпека експлуатації забезпечується за рахунок оснащення циркулярки захисним металевим кожухом, що наполовину закриває ріжучий диск. Для легкого та зручного переміщення електроінструменту по прямій лінії встановлені спеціальні поздовжні напрямні. А повертати дискову пилку під необхідним кутом розпилу дозволяють передбачені в електроінструменті шарніри особливої конструкції.
Принцип функціонування ручної електричної пилки досить простий. При включенні електродвигун через свій шпиндель передає заданий момент, що крутить, на пильний диск. Коло, що обертається, завдяки закріпленим на ньому зубцям здійснює розрізання листового матеріалу певної твердості.
Основні відмінні характеристики циркулярки
Плануючи покупку дискової пилки, потрібно обов'язково розібратися у видах електроінструменту. Традиційно циркулярки умовно класифікуються за:
Тип електроживлення
Функціонувати електрична дискова пила може від одного з двох способів подачі живлення:
- Стаціонарна електрична мережа. Такі моделі випускаються із електродвигунами потужністю від 4000Вт. Як правило, для проведення процесу розрізання матеріалу достатньо електромережі з напругою 220В.
- Акумулятор. У цьому варіанті для подачі живлення на двигун використовуються акумуляторні батареї, встановлені всередині електроінструменту. При цьому такі елементи електроживлення потрібно періодично заряджати. Цей інструмент відрізняється невисокими показниками потужності. Однак користуються великою популярністю у користувачів завдяки гарній маневреності.
Конструкційні особливості
Залежно від сфери застосування електричні дискові пилки випускаються кількох видів:
- Для роботи з дерева. Основне призначення — просте та якісне поздовжнє або поперечне розрізання дощок або брусків. Однак такі моделі широко використовують для роботи з ДСП, МДФ, OSB, фанери. Для отримання пропилу високої якості вони комплектуються пиляльними дисками з великою кількістю зубів.
- Для роботи з металу. Циркулярки даного типу розроблені для різання металевих листів невеликої товщини та металоконструкцій. І тут електроінструмент оснащується зубчастим диском, а не абразивним колом. При цьому зубці виготовлені з твердих сплавів. За рахунок цього можна легко та швидко розрізати металеву трубу, вироби з нержавіючої сталі. Завдяки хорошій універсальності такі моделі можна застосовувати для роботи з алюмінію, пластику, полімерів.
- Дискова пила, що занурюється. Цей електроінструмент розроблений спеціально для здійснення вибірок, пазів, пропилів на будь-яку глибину або наскрізь. А також робити пропили безпосередньо біля стіни. Прорізи виходять акуратними та високоточними. Глибину пропилів можна регулювати з точністю до 1 мм у діапазоні 1…75 мм. Такі моделі користуються великою популярністю у користувачів завдяки функціональності, комфортності та точності здійснення прорізів.
- Паркетка. Такі циркулярки відрізняються компактністю, легкістю, простотою конструкції. Проте їхня потужність не перевищує 900 ВТ. За рахунок комплектації пиляльним диском невеликого діаметру можна робити неглибокі прорізи або розпилювати тонкі дошки, а також листи. Це найкращий інструмент домашнього користування.
- Роторайзер. Це найменша та найзручніша модель. Виконана в одноручній конструкції із невеликим диском. Як і у болгарки на такій міні дисковій пилці передбачений кутовий редуктор. Але пиляльне коло металеве, а не абразивне. Користується великим попитом для простого та комфортного розрізання прямої лінії листового матеріалу невеликого розміру.
Особливості вибору та експлуатації циркулярки
Вибираючи ручну електричну дискову пилку, потрібно насамперед обов'язково розуміти, до виконання яких завдань вона купується. Однак необхідно також звернути увагу на певні її експлуатаційні параметри:
Потужність. Цей показник впливає і інші основні характеристики. Він залежить від якого максимального діаметра пильний диск можна встановлювати на ріжучий електроінструмент. А відповідно розуміти, якої глибини можна буде робити пропили, лист якої гранично допустимої товщини і твердості допускається розрізати. Проте, що потужніший двигун у моделі, то більше в неї буде вага. Фахівці рекомендують для приватного користування придбати побутову циркулярку потужністю не більше 800 Вт. Таким електроінструментом можна робити пропили завглибшки 40...50 мм. У дискової плити професійного класу цей параметр вищий за 1,2 кВт. Циркулярка даного виду дозволить здійснювати розпил завтовшки 65...140 мм. А моделі з потужністю в діапазоні 800…1200 Вт відносяться до напівпрофесійної категорії, які в основному застосовуються в різноманітних майстернях.
Частота обертів пиляльного кола. Цей параметр визначає швидкість розпилювання. Адже кожен матеріал потрібен певній кількості обертання диска. Так, для обробки дерев'яних заготовок необхідні високі обороти. А з металом або пластиком необхідно працювати при повільному обертанні пильного кола. Це дозволить виключити ймовірність нагрівання та оплавлення країв зрізу. Найкращий варіант — віддати перевагу циркулярці з регулюванням обертів.
Глибина пропилу. Цей показник залежить від потужності електродвигуна. Чим глибше потрібно буде пропили, тим потужніше потрібно вибрати ручну дискову пилу. Найчастіше потрібно робити різи на глибину 5...6 см. Для цього підійдуть найпопулярніші моделі.
Бажано також звернути увагу на наявність додаткових функцій. Бажано вибрати ріжучий інструмент із плавним пуском. Це дозволить виключити ривок на старті виконання операції, а також дозволить робити пропили з більшою точністю.
Якщо ви плануєте в основному здійснювати прямокутні різи, краще придбати циркулярку з напрямною шиною. З урахуванням цієї інформації ви зможете вибрати дискову пилу, що максимально відповідає вимогам сфери застосування.