Довгогубці
Довгогубці — інструмент з подовженими плоскими губками
Довгогубці — різновид шарнірно-губцевих інструментів, що відрізняються довгими, завуженими кінцями. За рахунок такої конструкції за допомогою тонкогубців можна виконати складніші завдання, ніж звичайними плоскогубцями: утримувати дрібні деталі або працювати у важкодоступних місцях.
Щодо конструкції, у всіх моделях шарнірне з'єднання важелів забезпечує плавний рух без заїдання. Рукоятки можуть бути металевими або двокомпонентними (передбачається наявність гумових вставок з антиковзним ефектом). Затискна частина найчастіше виготовляється з високовуглецевої сталі з антикорозійним покриттям. Тонкогубці розрізняються за формою, розміром та вагою, тому їх вибір багато в чому залежить від призначення.
Для чого потрібні довгогубці
Довгогубці використовуються для слюсарних, монтажних та будівельно-ремонтних робіт. Також вони незамінні у побуті. За допомогою цього інструменту виконують такі дії:
- фіксація дрібних металовиробів;
- розкручування та закручування з'єднань у важкодоступних місцях;
- відрізання кабелів, підготовка дротів;
- ремонт побутової техніки, автомобілів, електроніки;
- виготовлення ювелірних виробів.
Залежно від поставленого завдання підбирають інструмент за формою та розміром.
Які бувають види довгогубців
Довгогубці розрізняються за своєю формою та призначенням. Бувають такі види:
- прямі тонкогубці мають подовжену форму для доступу до різних місць в обмежених умовах;
- вигнуті відрізняються наявністю загнутого носика, що дозволяє виконувати роботу під кутом 90 градусів;
- діелектричні моделі підходять для небезпечної роботи з електроустановками;
- антистатичні призначені для роботи з чутливими до електростатичних розрядів деталей;
- інструмент з ріжучими кромками дозволяє як захопити, а й перерізати деталь;
- міні-тонкогубці для виконання ювелірних робіт.
Класифікуються довгогубці за розміром, що варіюється від 100 мм до 200 мм. Найбільш використовувана довжина 130-160 мм.
Основні критерії при виборі довгогубців
Вибирають довгогубці, ґрунтуючись на їх класифікації та враховуючи сферу застосування. Але також звертають увагу на такі критерії як:
- Матеріал затискної частини. Побутові моделі найбюджетніші, для них застосовується інструментальна сталь. Універсальними прийнято вважати тонкогубці з титановими кінцями або посилені хромонікелевим сплавом. Якщо губки виготовлені з титану, це вже професійні моделі. У будь-якому випадку краще віддати перевагу інструменту із захистом проти корозії.
- Покриття ручок може бути суцільним або з вставками. Виробники використовують такий матеріал, як пластик, метал чи гуму. Наявність протиковзких вставок забезпечує додатковий комфорт користувача. Для роботи з проводами під напругою слід вибрати ізольовані довгогубці із накладками з діелектричного матеріалу.
- Розмір і вага залежить від того, з виробом якого формату працюватиме і від тонкощі майбутніх маніпуляцій. Для ремонту техніки використовують невеликі довгогубці, а для монтажних робіт краще більшого розміру.
- Виробник. Відомі компанії стежать за якістю продукції, що позитивно впливає на термін служби та безпеки інструменту.
При виборі важливо звертати увагу на симетричність кінців і зазубрин на них, що забезпечує надійне захоплення. Для ювелірних завдань краще вибрати модель без рельєфної поверхні, щоб не пошкодити виріб. На якісних тонкогубцях можна виявити маркування.