Гідроакумулятори
Гідроакумулятори для надійного водопостачання
Для стабільного забезпечення водою домашніх пристроїв (бойлери, нагрівальні колонки, пральні машини тощо) потрібен постійний тиск у водопровідних трубах. У приватних будинках тиск у водопроводі забезпечує водяний насос, який постійно вмикається/вимикається, у міру витрати води. Такий режим є неприпустимим для електродвигуна насоса. Для зменшення частоти включень насоса та підтримання тиску у водопроводі до системи підключають гідроакумулятор (гідроакумуляторний або мембранний бак).
Влаштування та принцип дії гідроакумулятора
Пристрій є герметичний металевий або полімерний бак, розділений еластичною перегородкою. Через фланець з одного боку, бак з'єднується із водопроводом. Вода заповнює об'єм резервуара, розтягуючи мембрану та створюючи тиск повітря в іншій частині бака. При досягненні розрахункового тиску спрацьовує датчик, відключаючи насос подачі води.
Тепер, внаслідок витрати води, тиск у системі підтримується силою стиснення мембрани. У міру її стиснення збільшується об'єм «сухої» частини бака, що призводить до зменшення тиску в цій частині та спрацьовування реле на включення насоса. Цикл замкнувся.
У цьому вирішуються такі:
- захист від різкої зміни тиску в системі (гідроудару);
- створення аварійного запасу води;
- забезпечення оптимального режиму роботи насоса.
Якщо перші два пункти списку інтуїтивно зрозумілі, третій вимагає деяких роз'яснень. Справа в тому, що електродвигун насоса допускає лише певну кількість включень в одиницю часу. Часті включення погано позначаються на його здоров'я і можуть призвести до поломки.
Види гідроакумуляторів
За способом установки розрізняють два види: горизонтальні та вертикальні. Принципових відмінностей між ними немає. Вибір здійснюється, в основному, виходячи з особливостей місця встановлення та особистих уподобань господарів житла.
Найбільш суттєвим є відмінність за способом накопичення енергії:
- пневматичні;
- пружинні;
- вантажні.
Пневматичний спосіб описано вище. У пружинних пристроях замість стискання повітря — стискається пружина, а у вантажних — піднімається вантаж, накопичуючи потенційну енергію. Останні два види практично ніколи не зустрічаються у побутових моделях.
Як вибрати гідроакумулятор
Можна, звичайно, вдатися до складних розрахунків, але навряд чи вони під силу простому обивателю. Тому зробіть вибір, виходячи з мешканців будинку. Сім'ю з трьох осіб цілком задовольнить бак гідроакумулятора об'ємом 50 літрів. При частих вимкненнях електроенергії беріть бак об'ємом до 80 літрів.
Важливо. Пам'ятайте, що ви не можете взяти з бака весь об'єм води. Це з конструктивними особливостями гідроакумуляторів. Розраховуйте на 40-50% від обсягу.
Занадто великі баки встановлювати не варто, через можливе псування води при малій витраті. Навряд чи вам сподобається затхлий запах води, якого не так просто позбутися.