Плоскогубці
Плоскогубці: корисний ручний інструмент
Плоскогубці — це шарнірно-губцевий інструмент, призначений для захоплення та утримання предметів. Відрізняється чудовою хваткою, а також наявністю додаткових функцій. Як не дивно не всі знають, як правильно використовувати додатковий функціонал плоскогубців, а також те, які види інструментів можна зустріти на ринку.
Види та особливості плоскогубців
Спочатку плоскогубці планувалися виключно як електромонтажні інструменти. Але, зважаючи на їх зручність і функціонал стали активно використовуватися і для інших робіт, особливо в будівництві та автопромисловості, в монтажних роботах. Саме тому зараз такі поширені універсальні моделі. Здебільшого розрізняють такі види цього інструмента:
- Подовжені. Призначені для роботи у важкодоступних місцях. Зазвичай мають тонкі та довгі губи.
- Вигнуті. Багатофункціональні плоскогубці, які також використовують у важкодоступних місцях. Зазвичай, коли є можливість захоплення тільки з однієї площини.
- Кутові. У них робоча область повернута під кутом по відношенню до ручок. Вузькоспеціалізований інструмент.
- Посилені. Ці інструменти виготовлені з дуже міцного хром-ванадієвого сплаву. Завдяки цьому вони легко перекушують кабелі, дроти, дріт. Але для таких маніпуляцій слід використовувати спеціальну секцію між губками інструменту. Ручки ізольовані гумовим шаром, що не тільки захищає від удару електричним струмом, а й робить захоплення м'якшим та зручнішим.
- Прецизійні. Плоскогубці невеликого розміру, які використовують у мікромеханіці, електроніці та ювелірній справі. Допомагають міцно затиснути навіть найтонший дріт.
- Діелектричні. Відрізняються міцними потужними ручками. Призначені для роботи під напругою та відмінно захищають від удару струмом. Деякі моделі мають обмежувачі на ручках.
Плоскогубці чи пасатижі, як відрізнити?
Це два інструменти дуже часто плутають. Але вони мають одна відмітна характеристика. Це будова губок. У плоскогубців робоча сторона губ плоска, звідси й походить їхня назва, а пасатижі мають на них борозенки, які сприяють кращому зчепленню з предметом. На пасатижах може бути ізоляційного шару, оскільки вони призначені лише електричних робіт. Але може бути. Тут потрібно бути обережним, оскільки зазвичай ізоляція на пасатижах розрахована на потужність до 1000 В. Утім, зустрічаються і комбіновані варіанти.
Загальним у обох інструментів вважають шарнірний тип з'єднання половинок.
Поради щодо вибору та використання плоскогубців
Вибір відповідного інструменту ускладнений величезною пропозицією на ринку. Але всі знають, що знайти якісні плоскогубці непросто. Є три ключові моменти, на які потрібно звертати увагу при покупці:
- Сплав. Важливо, щоб інструмент був виготовлений із якісної сталі. Це збільшить термін служби виробу та його якісні характеристики. Також такі інструменти менше схильні до корозії.
- Розмір. Тут не потрібно вибирати що більше тим краще, оскільки таким інструментом буде банально незручно користуватися. Краще орієнтуватися на власну долоню. Інструмент повинен зручно лежати в ній, шарнір повинен працювати легко та без зусиль. Для роботи у важкодоступних місцях варто звернути увагу на товщину губок.
- Відомий бренд. Це досить спірний момент, бо не кожен майстер погодиться переплачувати ім'я. Але відомі виробники, як правило, більше дбають про якість своїх виробів. Недарма професійні майстри часто мають улюблені фірми виробники інструменту.
- Матеріал ручок. Це найважливіший момент, якщо ви плануєте роботу з високою напругою. Потрібно точно знати, що ізоляційне покриття захистить вас від удару струмом. Бажано щоб у своїй ручки були ергономічної форми, не ковзали і були приємними на дотик.