Стамески
Стамески для обробки деревини
Здійснювати обробку деревини грубого та тонкого характеру дозволяють стамески. Цей простий за конструкцією інструмент ручного типу користується великою затребуваністю для вибірки поглиблень, вирівнювання пазів, усунення фасок, різьблення рельєфного та контурного вигляду на різноманітних дерев'яних виробах.
Стамеска — це металеве полотно витягнутої форми. Один вузький торець має гостре лезо різної конфігурації, що дозволяє зробити врізання в м'який матеріал. Другий — переходить у клиноподібний хвостовик із загостреним закінченням, що дозволяє зручно набивати та надійно фіксувати дерев'яні або пластикові ручки. Разом з'єднання рукоятки з полотном розташовується металевий ковпачок. Він встановлюється як для стягування волокнистої структури деревини, так і для виключення руйнування ручки під дією тиску під час здійснення технологічних операцій.
Які бувають стамески
Наш інтернет-магазин надає можливість придбати стамески, що відрізняються функціональним використанням, методом виготовлення полотен, матеріалом ручок, конфігурацією різальних кромок.
Пропонований слюсарний інструмент випускається для двох способів обробки:
- ручного — за такого методу врізання в пластичний матеріал різного ступеня щільності здійснюється завдяки створенню тиску рукою;
- ударного - виконання обробної операції здійснюється за рахунок завдання легких ударів киянкою безпосередньо по торцевій зоні рукоятки, що має потиличник з міцного металевого сплаву.
За функціональним використанням такий інструмент може бути:
- столярним — для здійснення різних вибірок, включаючи та зняття фасок на виробах з деревини;
- різьбленим — дозволяє виконувати художнє різьблення на дерев'яних поверхнях;
- токарним — застосовуються під час обточування заготовки із пластичного матеріалу на обробному верстаті.
Полотна стамесок можуть виготовлятися різними способами:
- штампуванням — найпоширеніший метод;
- куванням — мають збільшену товщину та твердість;
- вирубкою — забезпечується висока точність розмірів при менших показниках жорсткості.
Традиційно для виготовлення полотна застосовуються міцні сплави, але не тендітні. Як правило, це інструментальні сталі марки 13Х, 8ХФ, 9ХС, ХВГ. Класично виготовлення ручок застосовується деревина в'язких порід — граб, ясен, дуб, клен. В останнє десятиліття рукоятки випускають із удароміцної пластмаси або зі спеціальних сумішей:
- двокомпонентних - основу складає пластик з підвищеними параметрами ударної міцності, а для зручного утримання та виключення ймовірності прослизання в руці додаються гумові вставки;
- трикомпонентних - середня частина рукоятки виконана з м'якшого пластику, а торці - з удароміцної пластмаси, при цьому передбачені вставки з гумової суміші або гумове покриття.
У разі ударного виконання ручки обладнуються металевим потиличником.
Стандартно стамески по дереву випускаються з ріжучою кромкою різної форми:
- Прямий. Вузький торець із гострим плоским лезом різної ширини. Такий інструмент дозволяє робити акуратні рівні зрізи, забезпечуючи ідеально гладкі поверхні. З його допомогою можна робити поглиблення з прямим дном, так і прибирати зайвий матеріал на зовнішній стороні виробу. Навіть за достатньої гостроти ріжучої кромки даним різаком працювати досить важко. У зв'язку з цим такий плаский інструмент випускається в ударному виконанні.
- Косий. За рахунок наявності на ріжучій кромці скошеного кута 45 градусів гарантується легше і ефективніше прорізання поздовжніх канавок. Також інструмент такого виду широко застосовується при грубій обробці заготовок.
- Напівкруглий. У цьому випадку полотно та торцева частина мають форму півкола. Така конфігурація дозволяє акуратно заглиблюватися в матеріал виробу. Даний радіусний інструмент має великий попит для здійснення процесу різьблення.
- Кутовий. Форма ріжучих кромок нагадує латинську V з кутом між лезами в діапазоні 60...90 градусів. Найчастіше використовується для оформлення контуру великої вибірки або здійснення рельєфного різьблення.
- Клюкарза. Найчастіше застосовується при ручній вибірці матеріалу в поглибленнях у випадках неможливості захоплення зрізу достатньої ширини полотном із рівним профілем. Як правило, в такому інструменті ріжуча кромка має округлюючу конфігурацію, що дозволяє виключити ймовірність появи сколів у верхніх шарах оброблюваного матеріалу.
Поради щодо вибору стамески
Підбираючи столярний інструмент такого типу, рекомендуємо дотримуватися кількох професійних порад:
- Полотно має мати показники твердості не нижче 59 одиниць. Такі параметри здатні гарантувати спеціальні сталі марок 13Х та 8ХФ.
- Найбільшою популярністю користуються різаки з оптимальною довжиною 10-15 см. Вони витримують максимальні зусилля деревообробки.
- Багато хто воліє купувати стамески з дерев'яною ручкою. Так як вона не прослизатиме в руці і відрізняється зручністю утримання. Однак гарною ним альтернативою стали пластикові прогумовані ручки.
- Слід враховувати, яким способом виготовлено полотно. Адже від цього показника залежать не тільки точність його геометричних розмірів, а й навантаження, що витримуються.
У компанії Булат Метал є можливість без проблем підібрати стамески під конкретну сферу застосування за лояльною вартістю.