Струбцини
Струбцини — пристрій для фіксації деталей
Струбцина — зручний допоміжний інструмент, незамінний у столярній майстерні або роботі зі зварюванням. Використовуючи струбцини, майстер може не тільки зафіксувати у зручному положенні деталь чи виріб, але й звільнити руки для роботи. Механізм за принципом дії простий, можна порівняти з тим, як кріпиться до столу ручна м'ясорубка. Виготовляється найчастіше з металу або деревини, а новіші моделі з пластику. Затискачі мають широку сферу застосування за рахунок різноманітності видів, розрахованих під певний тип роботи.
Особливості конструкції струбцини
Універсальна (гвинтова) модель струбцини має раму у вигляді букви «П» та рухому частину з плоским п'ятаком на закінчення. При повороті рухомої частини (гвинта з ручкою) п'ятак притискається до рами, утворюючи тиск. Щоб зафіксувати деталь, потрібно встановити її між п'ятаком і рамою.
Залежно від конструкційних особливостей зустрічаються такі види:
- Корпусна складається з 2 прямокутних брусків із металу, які з'єднані планкою. Гвинт з ручкою дозволяє одному з них переміщатися, тим самим притискаючи деталь до іншої частини корпусу.
- Магнітна застосовується для зварювання, оскільки має магнітні вставки, що дозволяють закріпити металеві вироби між собою під кутом.
- Пружинна (притискна) струбцина для дрібних деталей. Механізм із пружиною візуально можна порівняти з прищіпкою для білизни.
- Тригерна конструкція схожа на пістолет для герметика, оскільки оснащена зручною ручкою із замком.
- Вакуумна є рамою з двома паралельно розташованими присосками. Затискання відбувається за рахунок ручного насоса.
- Гідравлічна відрізняється наявністю дома гвинта подоби домкрата.
Така різноманітність дозволяє використовувати затискачі для роботи з різними виробами, що відрізняються формою, розміром, положенням та матеріалом, з якого виготовлені.
Призначення та класифікація струбцини
Інструмент відрізняється формою, вибір якої залежить від призначення. Це може бути:
- С-подібні затискачі, також відомі як G-подібні. Це універсальний тип, що застосовується в столярній та слюсарній справі. Прості та надійні, використовуються як для дерева, так і для металу. Чи не підходять для деталей великої товщини.
- F-подібні відрізняються довгою планкою, підходять для виробів різного розміру завдяки можливості регулювати довжину захоплення.
- T-подібні складаються з литої рами та трьох гвинтів. Торцева струбцина підходить для фіксації кромок та торців, що використовується при виробництві меблів.
- U-подібні струбцини призначені для фіксації на всій поверхні виробу.
- Кутова може бути гвинтова та магнітна. Дозволяє затиснути деталь під прямим кутом.
- Швидкозатискна (автоматична) струбцина підходить для роботи з габаритними деталями. Має литий міцний корпус та можливість трансформуватися, що розширює можливості застосування.
- Стрічкова з ремінним натягом незамінна у столярній справі. Добре підтягує кути та фіксує без перекосів.
Це далеко не весь перелік видів, також зустрічається затискна струбцина із захопленням для затиску труб, важільна та інші.
Як правильно вибирати струбцину
При виборі струбцини враховують такі критерії:
- призначення, наприклад, для збирання меблів зручно використовувати кутову конструкцію;
- глибина та ширина затиску залежить від параметрів оброблюваної деталі;
- сила стиснення підбирається під тип матеріалу, з яким має працювати;
- розмір та вага.
Великий вибір дозволяє підібрати для кожного завдання відповідний за своєю конструкцією затискний механізм, а в деяких випадках їх може знадобитися кілька моделей.