Свердлильні верстати
Свердлильні верстати для створення отворів у деталях різних матеріалів
Найпоширенішими моделями серед металообробних верстатів є свердлильні. Вони неодмінні помічники саморобних майстрів. Домашні майстерні, гаражі обладнають найлегшими побутовими варіантами свердлильних верстатів — настільними. На невеликих підприємствах найчастіше використовують підлоговий варіант такого обладнання.
Ринок пропонує дуже якісні зразки верстатів для свердління за помірними цінами, які здатні:
- свердлити та розгортати отвори;
- зробити зенковку;
- нарізати внутрішнє різьблення.
Види свердлильних верстатів
Існує досить велика кількість моделей свердлильних верстатів, які можна поділити приблизно на сім видів.
Вертикально-свердлильний
Найхарактерніший представник свердлильних верстатів із ручним керуванням — вертикально-свердлильний верстат. Основні вузли верстата розташовують на масивній станині, обладнаної вертикальними напрямними. По напрямних переміщається стіл із розташованою на ньому свердлильною головкою. На вилитій із чавуну свердлильній головці монтуються: електродвигун, коробка швидкостей, механізм подачі та шпиндель.
На шпинделі встановлюють патрони різних конструкцій та призначень. Від хитромудрих цангових до самозатискних прецизійних, призначених для високоточного свердління. Для керування включенням та вимкненням, регулювання швидкостей передбачені перемикачі. Подача свердла до заготівлі здійснюється вручну – штурвалом. Може працювати за металом, пластмасами та по дереву.
Радіально-свердлильний
Має більш складний пристрій та більші можливості. Шпиндель таких моделей може переміщатися будь-яку точку горизонтальної заготовки. В іншому принцип дії та пристрій не відрізняються від усієї групи ручних свердлильних верстатів.
Знаходить застосування в розточуванні та притиранні отворів. З його допомогою можна робити великі отвори у металевому листовому матеріалі.
Горизонтальний
Свердлильний верстат, у якого шпиндель встановлений паралельно до підлоги, називається горизонтально-свердлильним. Пристрій загалом повторює конструкцію вертикально-свердлильного верстата, з різницею в просторовій орієнтації.
Свердлильно-присадковий
Створено для деревообробної промисловості. Відмінною особливістю такого обладнання є можливість виконувати з ювелірною точністю отвору в деревині без сколів та тріщин.
На магнітній підошві
Без такого обладнання не обійтися на будівельних майданчиках та у металозбірних цехах. Якщо потрібно зробити отвір у аркуші 3 метри на 7 метрів, то встановити його на свердлильний верстат дуже проблематично.
Зате можна встановити на листі невеликий переносний верстат. Для можливої установки на похилі листи в основу верстата встановлюють потужний постійний магніт.
Свердлильно-фрезерний
Операція фрезерування широко потрібна в галузі металообробки. Домашнім умільцям складно розраховувати на придбання та встановлення у своїй майстерні повнофункціонального фрезерного верстата.
На допомогу прийде свердлильно-фрезерний гібрид. Завдяки певній спільності операцій свердління та фрезерування можна додати операцію фрезерування на свердлильний верстат. Для цього достатньо в патрон вставити фрезу замість свердла та забезпечити рух заготовки за двома координатами.
Стійка для дриля
Величезна кількість конструкцій пропонує ринок для найпростішого вирішення питання зі свердлінням у домашніх умовах. Це різні стійки, штативи, напрямні, власники, багато з яких можна повторити самостійно.
Завдання цих пристроїв — міцна фіксація дриля, яка не дозволить їй відхилитися від заданого напрямку свердління. Крім того, за допомогою такого оснащення можна забезпечити більше зусилля натискання на свердло та перпендикулярність його до поверхні заготовки.
Технічні характеристики та особливості вибору свердлильного станку
Визначальною характеристикою верстата є потужність приводного двигуна. Від неї залежить максимальний діаметр свердла та глибина отворів. Якщо вибирається верстат з однофазним двигуном невеликої потужності, що працює від мережі 220 вольт - бажано, щоб він мав широке регулювання швидкостей обертання шпинделя. Тоді за рахунок зниження швидкості обертання можна буде збільшити крутний момент на свердлі.
Вибір обладнання необхідно ув'язати із завданнями, які вирішуватимуться за його допомогою. Для гаража краще підійде невеликий за габаритами свердлильно-фрезерний верстат. Ним можна закрити 99% потреб автовласника. Для виробничої майстерні краще купувати різні верстати для різних операцій. Якщо передбачається обробка габаритних деталей, необхідно передбачити можливість збільшення робочого столу. Великосерійне виробництво не обійдеться без професійних моделей із потужними трифазними електричними двигунами, які дозволяють безперервну, напружену роботу.