Троси сталеві (канати)
Сталеві троси та канати від Булат Метал
Окремий вид кріпильних елементів, які є досить широким сегментом продукції — це сталеві троси або канати. Перші є складні за конфігурацією вироби, що виготовляються із сталевого дроту, із застосуванням методики звивки окремих канатних пасм. Виті або кручені канати виготовляються з можливістю доповнення конструкції синтетичними або змішаними пасмами. Такі доповнення забезпечують підвищення гнучкості та спрощують застосування продукції, а термін служби збільшується за рахунок зниження зносу, за рахунок використання такого елемента як осердя.
Структура матеріалів може включати захисну оболонку із синтетичних матеріалів, що покривають всю поверхню. Вони необхідні для запобігання корозії та передчасного руйнування виробів, що знаходяться в періоді активної експлуатації або задіяних у різних видах робіт. Використовуються сталеві троси та кручені канати як складові тягових механізмів, що забезпечують передачу зусилля. Без їх застосування неможливе проведення певних такелажних робіт, організація нормальної та безпечної роботи складських господарств та цехових виробництв.
Види сталевих тросів та канатів
Складне та щільне плетіння залишається базовою характеристикою готових виробів, спосіб звивки дозволяє розділити їх на окремі групи. Найчастіше затребуваними виявляються одинарні, подвійні та потрійні троси, якщо йдеться про продукцію із сердечником та можливим покриттям.
Якісні сталеві канати поділяються на види, виходячи з визначального фактора класифікації, що відображається в їх маркуванні. При виборі виробу слід орієнтуватися на загальні та специфічні характеристики, які відображають властивості та параметри подальшої експлуатації:
- тип торкання дроту (точковий, лінійний або змішаний), назва відображає певне розташування дротів у сформованих пасмах готового виробу;
- матеріал осердя (за його наявності), внутрішній елемент може бути органічним або сталевим, що впливає на його основні показники гнучкості та міцності;
- напрям звивки пасм, окремі елементи можуть витися по правій напрямній плетіння або лівій, причому перша є традиційною, і не маркується;
- спосіб звивки, в цьому випадку трос, що розгойдується, не звільняється від внутрішньої напруги, а нерозкручується від неї звільнений.
Троси та канати можуть бути сталевими, але матеріалами для їх виготовлення виступає і нержавіюча сталь. Для додаткового захисту та продовження терміну служби металеві вироби можуть покриватися захисним шаром, із застосуванням різних методів оцинкування та вже оцинковані підбираються за своїми характеристиками.
Застосування сталевих тросів (канатів)
Незважаючи на специфічне виконання та конструктивні особливості різних видів виробів, їх використання залишається досить універсальним. Велика затребуваність обумовлюється розширеним асортиментом продукції, пропонованої виробниками з різними параметрами міцності, діаметра та довжини. Виходячи із стійкості до зламу можна підібрати троси для спеціальних такелажних робіт, в яких не можна обійтися без додаткових пристроїв та якісного кріплення. Затребуваними вони залишаються і під час проведення буксирувальних процедур, важливого етапу суднобудування та машинобудування, промислових галузей.
Окремо варто згадати і ті сталеві канати, що необхідні для здійснення вантажопідйомних робіт на підприємствах різних галузей. Так, будівельний трос використовується на ремонтних майданчиках, у промисловому та цивільному будівництві, при проведенні реконструкції та при вантажних та/або розвантажувальних робіт. До перевірених та підтверджених характеристик якісних виробів відносяться оптимальна гнучкість та міцність. Завдяки такому поєднанню продукція від виробника витримує неодноразове скручування, згортання в бухти та регулярне намотування на спеціальний барабан (частина механізму).
Троси та канати зі сталі застосовуються для обв'язування та фіксації вантажів при їх переміщенні на обмеженій території або при перевезенні та транспортуванні. Використовуються вони і як розтяжки складних чи простих конструкцій, що складаються з секцій вишок, труб та об'єктів цивільної інфраструктури. Вироби підвищеної міцності та з певною конфігурацією утримують ліфти, є частиною підйомних кранів. Задіяні вони у процесі буксирування техніки, застосовуються у конструкції вело транспорту, забезпечують стійкість підвісних мостів та інших сферах життєдіяльності людини.